/Files/images/100_4713.JPG

Характеристика музею «Світлиця»

Етнографічний музей «Світлиця» Шапіївського НВК заснований в 2010 році. З метою вивчення історії села, збереження виробів місцевих майстрів, побуту селян, звичаїв та обрядів. Музей являє собою кімнату площею 16 кв.м. Започатковано музей з ініціативи директора школи Штундер Надії Василівни та педагогічного колективу.

Загальна кількість предметів музейного фонду становить 122 музейні одиниці, але історико-краєзнавча, пошукова, дослідницька робота продовжується. Із створенням музею значно зросла зацікавленість учнів історичним минулим , звичаями, обрядами, побутом українського народу, інтерес до вивчення окремих сторінок життя і діяльності славних земляків. І це не дивно, адже головна наша мета – зберегти пам'ять про покоління, оскільки не знаючи минулого, не можна будувати майбутнє.

Заходячи до музею, ніби опиняєшся у рідній серцю українській хаті: мальовнича піч, з лози сплетена колиска, яка причеплена до сволока, дитяче ліжечко, лавка, божниця, знаряддя для виготовлення ниток, тканини, кухонні приладдя для приготування їжі. У традиціях української оселі ми бачимо прояв творчої наснаги народу, його досвіду, знань і художнього смаку. Дбайлива господиня обвішувала рушниками свою хату. В музеї лише невелика частина тих рушників, що зберігаються у багатьох господинь, але якби всі, які є в багатьох односельчан, рушники ми принесли сюди, то, мабуть, не вистачило б стін у школі, не вмістилися б. Тому експозиція «Внутрішній інтер’єр селянської хати» донесе до відома дуже багато цікавої інформації.

Яким би ласкавим не було сонце, надійною оселя і смачна їжа, душа за глибоким переконанням, може почувати себе ситою лише тоді, коли є кожух і свита. Про одяг дбали всі, вбрання для всіх вертв часто було почерговою проблемою . Український традиційний одяг, який зберігається в нашому музеї , дає можливість побачити який одяг і взуття носили у давнину в свята і будні. Це і полотняні сорочки, керсетка, свита, спідниці, фартух, із взуття – личаки (плетені із соломи).

Спрадавна наш народ славився своєю працелюбністю і талантами. Усе необхідне для життя люди вміли робити самі. Бо речі виготовлені людськими руками, були надійними й гарними. Згодом певна частина людей навчилась краще від інших виконувати ту чи іншу роботу. Так виникли ремесла: гончарство, ткацтво, ковальство...

В нашій Світлиці зберігаються речі хатнього і господарського вжитку, які містять вироби цих ремесел. Близько печі стоять різної форми горщики, горнята, в яких варили їжу, глечики для молока, макітра для перетирання маку. Збоку масло бійка. Біля печі - лопата для саджання хліба на гарячу черінь, рогачі, кочерга. Є в музеї і веретено, і самовар,і праски. Всі ці речі характеризують побут нашого народу.

Наш музей – це невеличка подорож у давню українську хату, де можна побачити, чим вона багата, які речі домашнього вжитку зберігає. Всі експонати в світлиці розташовані так, що все видно, до всього можна доторкнутися.

Музей став центром пошуково-краєзнавчої роботи та патріотичного виховання в школі Шапіївського НВК. Рада музею проводить далі організацію пошукової роботи для поповнення фонду музею.

Кiлькiсть переглядiв: 242

Коментарi